€ / EUR
Vyberte menu
€ / EUR

Kč / CZK

Sibírsky smrekovec fasádny obklad Rhombus

Výrobca: Rusko
Záručná doba: 24 mesiacov
Kód: 4115
Dostupnosť: na sklade
41.583 bez DPH
49.900 m2
Sledovať produkt Pridať do obľúbených Zdielať

Sibírsky smrekovec fasádny obklad Rhombus 26x69x3000 mm AB

Fasádne dosky Sibírsky smrekovec. Prirodzene odolná svetlá drevina. Životnosť 10 - 15 rokov.
Hrúbka 26 mm, šírka 69 mm, dĺžka mm.
Hustota dreva 550-650 kg/m3, AB, KD
Cena za 1 m2.
Minimálna objednávka 1bal/6ks dosiek.

Na dopyt iné profily a rozmery. Kvalita AB.
Presný formát závisí od aktuálnej dostupnosti suroviny, prosíme pred zaslaním objednávky o preverenie si aktuálneho formátu.

Sibírsky smrekovec AB (Larix sibirica)

Sibírsky smrekovec, pôvod Európa, Rusko. Drevina sibírsky smrekovec je prirodzene odolná drevina vhodná do exteriéru.
Z dôvodu pôvodu z oblasti s veľmi nízkymi teplotami má drevina vysokú hustotu, obsah živíc a tanínov.

 

Sibírsky smrekovec fasádny obklad profil Rhombus
FO Sibírsky smrekovec profil Rhombus (H x Š x D) 26 x 69 x 3000 mm

 

Odolnosť a stabilita dreviny

Sibírsky smrekovec patrí medzi dreviny s nižšou stabilitou a s najnižšou životnosťou v porovnaní s inými exotickými alebo thermizovanými drevinami. Keďže sa jedná o ihličnatú drevinu jej tvrdosť a mechanická odolnosť je nižšia ako exotické dreviny.

Špecifické vlastnosti a tipy pri montáži

Sibírsky smrekovec vystaveným vonkajším poveternostným vplyvom v priebehu životnosti prirodzene oxiduje do šedých odtieňov. Na doskách sa v priebehu životnosti vyskytnú praskliny a vypadnuté uzle. Doba zmeny od bledo hnedej až po výrazne šedú je závislá od lokality podnebia, či je terasa krytá alebo priamo vystavená slnečnému žiareniu. Pre zamedzenie vzniku trhlín na konci dosiek sa pred inštaláciou dosiek odporúča koniec dosky presne zarezať a ošetriť špeciálnym príprakovkom na ukončenie čelných hrán ADLER Allweterlack.

Je potrebné dodržať dostatočný spád terasy kvôli odvodu vody a zabezpečiť prevetranie terasy z bočných strán. Pri použití na balkónoch a na poschodí je treba zabezpečiť odvod vody do potrubného systému. Treba zamedziť styku dreva so železnými predmetmi (klince, trubky, zábradlia, zamedziť rezaniu železných predmetov na terase, odložené náradie na terase...), ktoré môžu korodovať a vytvárať pri styku s vodou čierne bodky, stopy a škvrny. Pri montáži skrutkami zvrchu je potrebné použiť nerezové skrutky, pri bazénoch a prostrediach s morskou alebo slanou vodou je potrebné použiť A4 skrutky. Pre vysokú tvrdosť dreviny sa odporúča predvŕtať dosky. Pri rezaní sa odporúča použiť respirátor na dýchanie. Konštrukčné hranoly treba použiť z podobnej tvrdej a odolnej exotickej dreviny v 35 cm osovej vzdialenosti pri 21 mm hrubej doske a 40 cm osovej vzdialenosti hranolov pri vrchnej hrúbke dosky 24 mm.  

Starostlivosť a údržba

Tak ako akúkoľvek inú exteriérovú podlahu tak aj drevenú terasu pri ľahkom znečistení je potrebné čistiť od nečistôt, zeminy, mastnôt a peľov prúdom vody. Týmto sa zamedzuje postúpnemu usádzaniu nečistôt do hĺbky pórov dreva. Pod zakrytými časťami terasy rôznymi predmetmi, napr. nábytkom môže dochádzať k nedostatočnému prevetrávaniu, vzniku vlhkosti, udržiavania vody a zmenu farebnosti oproti zvyšenej ploche, preto sa odporúča zabezpečiť ich občasné premiestnenie. 
Pre predĺženie žvotnosti je možné obnoviť farebnosť dosiek a zaplniť póry a mikroprasklinky dosiek vhodným olejovým náterom, odporúčame povrchovú olejovú úpravu ADLER, ktorú aplikujeme po dôkladnom vyčistení a odstránení pôvodnej terasy čistiacim prostriedkom a odšedovačom ADLER.  
Ošetrenie olejovou úpravou sa odporúča 2x ročne na jar a jeseň. V letných mesiacoch v období s vysokými dennými teplotami sa odporúča v podvečerných hodinách pre zlepšenie "kondície" a vzhľadu terasy drevenú terasu pokropyť vodou.

Doporučujeme zakúpiť spolu s tovarom